Team Romania și Jocurile Olimpice – RIO 2016


 

Team Romania și Jocurile Olimpice

Iată că au mai trecut 4 ani de când echipa olimpică a României ne-a adus de la Londra 9 medalii: 2 de aur, 5 de argint și 2 de bronz.

Anul acesta un număr 97 de sportivi calificați ne vor reprezenta în frumosul oraș Rio de Janeiro, Brazilia.

 

TEAM ROMANIA

Pentru a fi în rând cu tehnologia, Comitetul Olimpic și Sportiv Român a lansat aplicația mobilă Team Romania care oferă informații legate de istoricul fiecărui sportiv, dar și informații de interes general.

Cu toții știm că timpul este limitat și este dificil de a urmării programul, de a ne seta anumite memento-uri. De aceea, aplicația ne oferă posibilitatea de a primi notificări, informații transmise în timp real direct de la Rio legate de evenimentele momentului, evoluția sportivilor și rezultatele obținute. Astfel, dacă nu există disponibilitate pentru a fi cu ochii la TV, vom știi ce rezultate au avut sportivii români.

 

DESCARCĂ APLICAȚIA TEAM ROMANIA:

App Store: https://itunes.apple.com/ro/app/team-romania/id1120755527?mt=8
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.amazingsoft.COSR

Aplicație realizată de Kooperativa 2.0 , in colaborare cu Amazing Soft și Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

logouri

 

ECHIPA OLIMPICĂ – RIO 2016 (sursa: COSR)

Atletism:
Elena Daniela Cirlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu – maraton; Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Stef, Ana Veronica Rodean – 20 km mars; Nicolae Soare – maraton;
Marius Cocioran, Narcis Stefan Mihaila – 50 km mars;
Alina Rotaru – saritura in lungime;
Elena Andreea Panturoiu, Cristina Bujin si Marian Oprea – triplusalt;
Florina Pierdevara – 800 m, Bianca Razor – 400m;
Andrei Gag – aruncarea greutatii;
Ancuta Bobocel – 3000 m obstacole;
Rares Andrei Toader – aruncarea greutatii;
Claudia Mihaela Bobocea – 800 m;

Box :  Mihai Nistor (+ 91kg)

Canotaj :
– Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontarau – patru rame fara carmaci  (4-)

– George Alexandru Palamariu, Cristi Pirghie – doi rame (2-);
– Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Beres, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea si Irina Dorneanu (cazul sau de dopaj este in curs de cercetare) – opt rame cu carmaci (8+) si Popa Iuliana – rezerva

– Tarlea Elena Lavinia si Laura Oprea – doi rame (2-).

– Ionela Livia Lehaci si Gianina Beleaga  – dublu vasle categorie usoara (L2x)

Ciclism: Serghei Tvetcov

Gimnastica artistica: Marian Dragulescu,  Andrei Vasile Muntean si Catalina Ponor – individual compus. Larisa Iordache – rezerva;

Gimnastica ritmica:  Ana Luiza Filiorianu – individual compus;

Haltere : Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg) si Gabriel Sincraian (85 kg);

Handbal:

Conducerea tehnica a echipei reprezentative de handbal a Romaniei le va alege pe cele 14 jucatoare titulare si o rezerva, care vor merge la Rio 2016, din urmatorul lot largit: Valentina Neli Ardean Elisei, Aurelia Bradeanu, Eliza Iulia Buceschi, Florina Maria Chintoan, Laura Chiper, Melinda Anamaria Geiger, Oana Andreea Manea, Ionica Munteanu, Cristina Georgiana Neagu, Gabriela Perianu, Crina Elena Pintea, Ibolya Gabriella Szucs, Ana Maria Tanasie, Bianca Elena Tiron, Aneta Udristioiu, Paula Claudia Ungureanu, Patricia Maria Vizitiu, Maria Madalina Zamfirescu si Denisa Stefania Dedu

Inot: Robert Glinta, Marius Radu, Norbert Trandafir, Alin Coste si Daniel Macovei;

Judo:  Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chitu (52 kg), Corina Caprioriu (57 kg) si Daniel Natea (+100 kg).  Mircea Alexandru Croitoru si Loredana Ohai – parteneri de antrenament;

Kaiac – Canoe: Valentin Cameneschi, Aurelian Madalin Ciocan, Cosmin Lulciuc, Razvan Oltean –  K4 – 1000 m; Iuliana Andreea Taran, Irina Lauric – K2 – 500 m;

Lupte:
Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg) – lupte greco-romane;
Emilia Alina Vuc (48 kg) – lupte feminin, Ivan Guidea (57 kg), Albert Saritov (97 kg) – lupte libere;

Scrima: Malina Calugareanu –  floreta individual, Tiberiu Dolniceanu – sabie individual, Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria, Popescu – spada individual si echipe.   Loredana Dinu (rezerva)  – spada echipe;

Tenis de masa: Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro – simplu si echipe, Bernadette Cynthia Szocs – echipe, Adrian Crisan si Ovidiu Ionescu – simplu;

Tenis: Simona Halep – simplu, Irina Begu, Monica Niculescu – simplu si dublu, Horia Tecau si Florin Mergea – dublu;

Tir sportiv: Alin George Moldoveanu – 10 m pusca aer comprimat.

Etichete:,

You may also like

LEAVE A COMMENT

Liz Moldovan

About

Arta pentru mine este o expresie imediată de gândire, de simțire, un instrument pentru investigarea ideilor și înregistrarea cunoștințelor, fiind o reflecție a experienței; este o oglindă prin care îmi înțeleg locul în lume și prin care pot să văd cum gândesc.

Instagram